Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolska stolarka otworowa - europejski lider

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2018-04-24 15:17:23
stolarka otworowa, rynek budowlany, budowa i wykańczanie budowli, eksport, związek polskie okna i drzwi, unia europejska, polski hit eksportowy, stolarka budowlana, okna, drzwi, stolarka drewniana, stolarka z tworzyw sztucznych, tygrys stolarki otworowej

Wśród wielu podsektorów polskiego rynku budowlanego i wykańczania budowli, stolarka otworowa zajmuje niewątpliwie jedną z najsilniejszych pozycji, wykazując tym samym swój olbrzymi potencjał na rynkach zagranicznych. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim opracowaniem na jej temat.

O silnej pozycji polskiego rynku stolarki otworowej świadczą dane z ostatnich lat. W 2015 r. Polska zajęła pozycję lidera pod względem wielkości eksportu produktów stolarki otworowej, aby rok później utrzymać wiodącą pozycję wśród krajów Unii Europejskiej z łącznym udziałem w eksporcie wynoszącym 21,5 %. Wiodącą pozycję sektora stolarki otworowej potwierdzają najnowsze (wstępne) dane udostępnione przez Komisję Europejską za 2017 r.

 

 

O komentarz do najnowszych danych poprosiliśmy Związek Polskie Okna i Drzwi:

 

Polska trzeci rok z rzędu jest numerem 1 pod względem wartości eksportu stolarki budowlanej wśród krajów Unii Europejskiej. W 2017 roku eksport tych produktów z Polski wyniósł ponad 1,7 mld EUR. Bez wątpienia okna i drzwi pozostają polskim hitem eksportowym. To co jednak istotne, to fakt, iż rodzimi producenci coraz chętniej dywersyfikują swój koszyk zbytu zwiększając eksport poza Wspólnotę. Potwierdzają to dane wskazujące, iż na rynki pozaunijne wyeksportowaliśmy stolarkę budowlaną za kwotę blisko 155,5 mln EUR - względem roku 2016 jest to wzrost o 20,5% (wartościowo wzrost o: 26,4 mln EUR).

 

W pierwszej piątce pozaunijnych kierunków eksportowych w 2017 roku znalazły się:

  • Norwegia (60,8 mln EUR - wzrost o 2,7% w stosunku do roku 2016),
  • Szwajcaria (29,0 mln EUR - wzrost o 14,6% w stosunku do roku 2016),
  • USA (23,5 mln EUR - wzrost o 58,9% w stosunku do roku 2016),
  • Rosja (12,6 mln EUR - wzrost o 52,4% w stosunku do roku 2016),
  • Ukraina (3,3 mln EUR - wzrost o 30,3% w stosunku do roku 2016).

 

Nowe możliwości eksportowe dotyczą również krajów Bliskiego Wschodu. Przykładem jest Iran, do którego w 2016 roku wyeksportowaliśmy produkty z kategorii stolarki budowlanej za 342,7 tys. EUR. W 2017 roku eksport do tego kraju wzrósł o 410,7% osiągając poziom ponad 1,7 mln EUR - wskazał Paweł Wróblewski, Dyrektor Biura Związku Polskie Okna i Drzwi.

 

 

Niezmiennie największy udział w eksporcie UE stanowi wymiana wewnątrz krajów Wspólnoty - w 2017 roku stanowiła ona 75,9% ogólnej wartości sprzedaży zagranicznej. Tym samym na obszarze UE wyeksportowano okna i drzwi za ok. 5 960,6 mln EUR. To właśnie w eksporcie wewnątrz UE Polska wiedzie prym. W 2017 roku w wymianie wewnątrz krajów Wspólnoty posiadaliśmy 26,7% udział. Analizując udział eksportu w poszczególnych kategoriach produktowych należy zauważyć, iż 49,8% wartości eksportu stolarki drewnianej w UE wygenerował polski eksport. Na drugim miejscu znalazła się stolarka z tworzyw sztucznych - Polska odpowiada za 40,0% całego eksportu tych produktów wśród krajów UE.

 

Wiodąca pozycja Polski, przyczyniła się do ukucia hasła "Tygrys Stolarki Otworowej".

 

Źródło i komentarz: Związek Polskie Okna i Drzwi

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Budowa antresoli

Zajmujemy się budową i konstrukcją Antresoli Realizujemy różne projekty i aranżacje .Antresole n...
Polska - Piaseczno 2021-03-06 Dodał: Paweł Oleba Budownictwo Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert